– Filmowe popołudnie

W związku z Europejskim Rokiem Młodzieży dzięki Przedstawicielstwu Komisji Europejskiej w Polsce wszystkim zainteresowanym bibliotekom biorącym udział w akcji VIII Noc Bibliotek 2022 dodatkowo przekazano dostęp do głośnego, jednego z najlepszych europejskich filmów dla młodzieży 2022 – „Comedy Queen”, reż. Sanna Lenken, Szwecja 2022 – laureata Kryształowego Niedźwiedzia za najlepszy film Generation Kplus na Berlinale 2022, nominowany kilka dni temu do młodzieżowej Europejskiej Nagrody Filmowej (EFA). Powstał on na podstawie powieści „Comedy Queen” Jenny Jägerfeld, wydanej również w Polsce.???
Filmowe popołudnie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Warze przybliżyło młodym widzom spychane poza mainstreamowy przekaz medialny tematy traumy i choroby psychicznej, pokazując je bez epatowania mocnymi scenami, w sposób budzący empatię i daleki od stereotypów. Wydźwięk filmu jest jednak dużo bardziej uniwersalny, pozwalając odnaleźć się w sytuacji Sashy i jej taty, nawet tym osobom, które na szczęście nie doświadczyły podobnie kryzysowych sytuacji. Śledząc ich losy mogły zastanowić się nad tym, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, wspierać innych, czy też po prostu – na czym polega przyjaźń i bliskość. Zyskały nie tylko przyjemność obcowania z tą ciepłą, poruszającą historią, ale i inspirację do przemyśleń. A w tym przypadku
w obecności psycholożki – okazję, by porozmawiać po filmie o tym, jak oni sami widzą problemy naświetlone w „Comedy Queen”. Podobna rozmowa może być prawdziwym wsparciem dla osób borykających się z trudnościami, szansą na rozwój poczucia wspólnotowości naszych doświadczeń.
„Comedy Queen” to film dla młodzieży, ale i dla rodziców chcących lepiej zrozumieć zależności w swoich rodzinach. Zainteresowanych prosimy o kontakt.