– Józef Cupak ?Bogu, ludziom i ziemi?

AKTUALNOŚCI

Józef Cupak ?Bogu, ludziom i ziemi?

We wrześniu bieżącego roku ukazał się trzeci tomik wierszy, poety mieszkającego w Warze ? Pana Józefa Cupaka. Tomik zatytułowany ?Bogu. Ludziom i ziemi? jest zbiorem wierszy pisanych w latach 90 ? tych ? do lat 2015
Wiersze ułożone tematycznie są próbą zrozumienia otaczającego nas świata (Ja tylko świat obserwuję); wyrazem głębszego zastanowienia i refleksji (Liryki, refleksje i przemyślenia); przybierają formę życzeń (Życzenia); zanurzają się w niezbadane głębiny zjawisk duchowo-egzystencjalnych i religijnych (Modlitwa o brzasku, Pamięci zmarłych ? refleksje żałobne); traktują o różnych obliczach miłości, emocjach, tęsknotach, rozstaniach i powrotach (Wiatr mi przynosi Twoje szeptanie, Tyś mnie uczyła świat poznawać); zdradzają nam osobiste spostrzeżenia i przemyślenia poety (Myśli wolne); wpisuje się w lokalne jubileusze i ważne społecznie wydarzenia (Z okazji?) a także w sposób lekki i żartobliwy opisują współczesną rzeczywistość (Pastorałki).

O niepowtarzalności poezji Józefa Cupaka decydują wyjątkowa wrażliwość artystyczna oraz pasja, z jaką oddaje się pracy twórczej. W jego twórczości znajdziemy poetyckie opisy przyrody, osobiste spostrzeżenia, przemyślenia i marzenia okraszone często przepięknymi metaforami. Poezja ta wyrasta najczęściej z tego, co bliskie, niejako pod ręką i za oknem. Poeta nie ucieka przy tym od ponadmaterialnych przeżyć – ale i nie zapomina o zwykłych ludzkich sprawach, emocjach i zachciankach dnia codziennego.

W latach wcześniejszych ukazały się dwa tomiki poety: ?Stoję i słucham szumu wierzb nad Sanem? oraz ?Jeszcze mi wiosna nacieszyć się dajcie?

Gorąco zachęcam do lektury zbioru – stanowi on niewątpliwie ciekawą propozycję literacką. Wkrótce w bibliotekach na terenie naszej gminy odbędą się wieczorki poetyckie z Panem Józefem Cupakiem, ? na które już dziś serdecznie zapraszam.

Danuta Kusińska

Back to top