– Narodowe Czytanie w Warze

????????????????????????????????????

Wesele Stanisława Wyspiańskiego jest lekturą Narodowego Czytania 2017 roku, objętego honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

Z tej właśnie okazji, w Bibliotece Publicznej w Warze, 25 września 2017 odbyło się Narodowe Czytanie, w którym udział wzięli uczniowie Gimnazjum w Warze.

?Wesele. Dramat w trzech aktach? to najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Dzieło powstało na kanwie autentycznego wydarzenia ? wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim      w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie ?Wesele? zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków.