– Noc Bibliotek Siedliska 2020

AKTUALNOŚCI

Noc bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania. Do VI ogólnopolskiej akcji w tym roku po raz pierwszy przyłączyła się Biblioteka Publiczna w Siedliskach, która reprezentowała biblioteki na terenie gminy Nozdrzec. „Klimat na czytanie” to tegoroczne hasło akcji. Zostało ono wybrane w celu podkreślenia, że właśnie teraz, kiedy mamy coraz bardziej ograniczone możliwości uczestniczenia w wielu formach życia kulturalnego i społecznego, jest doskonały czas na czytanie, na bycie z książką, która daje wsparcie, wytchnienie czy rozrywkę.

W sobotni wieczór, 10 października, mimo obecnej sytuacji, udało się zorganizować wspaniałe wydarzenie, a czytelnicy dopisali. Wieczór rozpoczął się rozstrzygnięciem konkursu „Bajka-nagrywajka”, z pośród 4 bajek, jury- uczestnicy spotkania wyłonili jedną, która najbardziej się podobała i zajęła I miejsce. Autorką jest Łach Emilia z Siedlisk, której serdecznie gratulujemy. Kolejne to: Daria Kijowska-Huta Poręby, Zuzanna Zabój-Huta Poręby i Amelia Skubisz z Wary. Nie zabrakło również  konkursów i quizów, odbyło się wspólne czytanie wiersza Jacka Cygana „Klimat na czytanie”, który napisał specjalnie na tegoroczną Noc Bibliotek.  Zmiana klimatu jest jednym z najistotniejszych wyzwań, z jakimi będziemy się mierzyć w najbliższych latach, a biblioteki są doskonałym miejscem, żeby o nim rozmawiać i podejmować je w konkretnych działaniach. Dlatego przygotowano dla czytelników zagadki klimatyczne, dużym zainteresowaniem cieszyła się projekcja animowanego filmu dla dzieci pt:”Jakub, Mimmi i gadające psy”. Na gości czekał także poczęstunek, a bardzo miłym zaskoczeniem była słodka niespodzianka w postaci tortu, specjalnie przygotowana na tą noc. Czytelnicy mogli także odwiedzić bibliotekę, a nocny spacer po niej był na pewno czymś wyjątkowym.

Radosne uśmiechy dzieci i dorosłych zakończyły sobotnie spotkanie. Już nie mogą się doczekać następnej „nocnej akcji”. Ten trudny czas szczególnie pokazuje, jak ważne i potrzebne są biblioteki, dlatego uznaliśmy, że musimy wspólnie na to twórczo odpowiedzieć i sprawić, by jeszcze więcej ludzi je pokochało i uznało za swoje miejsca, mimo nieco innego ich działania w pandemii.

 

Back to top