– Nowy system biblioteczny MAK+

AKTUALNOŚCI
Miło nam poinformować, że z myślą o usprawnieniu i uatrakcyjnieniu wypożyczeń zbiorów bibliotecznych wdrożyliśmy dla Państwa nowy system biblioteczny MAK+(MAK PLUS). Jest to elektroniczny i zintegrowany system biblioteczny, stworzony i ciągle rozwijany przez Instytut Książki, który służy do zarządzania biblioteką i jej zbiorami. Rekomendowany przez Krajową Radę Biblioteczną i jest również całkowicie zgodny z formatem MARC21 oraz spełnia wszystkie wymogi stawiane przez ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2014, poz. 1182) oraz przepisów wykonawczych do tej ustawy, co zapewnia bezpieczeństwo gromadzonym danym użytkowników.
Aby iść z duchem czasu Gminny Ośrodek Kultury początkiem 2021 roku zainwestował w nowy system biblioteczny MAK+ oraz niezbędny sprzęt dla Bibliotek Publicznych z terenu naszej gminy. Kolejnym elementem nowoczesnej systemowej bibliotecznej układanki były kody kreskowe, które zaczęły się pojawiać na wszystkich pozycjach książkowych w formie naklejek podczas prac nad katalogowaniem zbiorów. W tym roku przyszedł czas na następny krok. Od 3 stycznia Gminna Biblioteka Publiczna w Warze wraz z filiami wdrożyła kolejny etap komputeryzacji procesów bibliotecznych, a mianowicie rejestrację czytelników i uruchomienie elektronicznych wypożyczeń. Tym samym tradycyjne wypożyczanie książek za pomocą papierowych kart książki i papierowych kart czytelników przeszło do lamusa.
System MAK+ oferuje czytelnikowi:
• kartę biblioteczną ułatwiającą rejestrację zwrotów i wypożyczeń (do rejestracji i możliwości korzystania z usług Biblioteki wymagane jest jednorazowe podanie PESEL),
• dostęp do własnego konta bibliotecznego za pośrednictwem Internetu,
• sprawdzanie informacji o swoich wypożyczeniach, terminach zwrotu itp.,
• przeszukiwanie zawartości katalogów,
• zamawianie/rezerwowanie książek.
Ponadto czytelnik będzie mógł :
• przeszukiwać zasoby innych bibliotek krajowych korzystających z systemu MAK+,
• korzystać z dostępu do konta bibliotecznego we wszystkich bibliotekach krajowych korzystających z systemu MAK+ z poziomu jednej strony internetowej.
Back to top