– Ogólnoświatowa akcja “Żonkil”

AKTUALNOŚCI
Łączy nas pamięć – 81 Rocznica powstania w getcie warszawskim
“Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i Wasz udział w akcji Żonkile. W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim pokażmy, że łączy nas pamięć” – Agnieszka Grochowska – aktorka – ambasadorka akcji “Żonkile”
19.04.1943.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nozdrzcu z siedzibą w Warze zgłoszona została do ogólnoświatowej akcji Żonkile prowadzonej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Dzięki temu udostępnione materiały oraz przeszkolenie webinarowe pozwoliło na głębsze zaangażowanie i zorganizowanie naszego wydarzenia edukacyjno-warsztatowego w miejscowej bibliotece
W dzień rocznicy do pracy z uczniami i uczennicami klasy VII Szkoły Podstawowej w Warze wykorzystane zostały 2 filmy “Zdążyć przed Panem Bogiem” oraz reportaż “Muranów – Dzielnica Północna”, stworzone na potrzeby akcji i utrzymane w ciekawej stylistyce youtuberskiej. Narracja w filmie opartym na motywach książki “Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznaliśmy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem, a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana były osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić jego swetra….
Film w wersji z audiodeskrypcją.
▪ Realizacja filmu: Hi-Story,
▪ Scenariusz: Agnieszka Matan,
▪ Produkcja: Muzeum POLIN.
Dodatkowo wydarzeniu towarzyszyły dwudniowe zajęcia warsztatowe.
W czwartek pilnie pracowali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy z Izdebek tworząc żonkile, a w piątek pracowała kl. VII . Te żółte kwiaty to symbol niepozwalający nam zapomnieć smutnego wydarzenia sprzed lat.
PAMIĘTAMY!☺️????????????????
Back to top