– Światowy Dzień Pluszowego Misia

AKTUALNOŚCI
Dzień Pluszowego Misia z Biblioteką Publiczną w Wesołej ?
W ubiegłym tygodniu zostało zorganizowane wydarzenie związane z dniem niezastąpionej przytulanki do zasypiania jaką jest Pluszowy Miś ? Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony w 2002 roku i obchodzony jest 25. listopada. Przyjmuje się, że popularna zabawka powstała na początku XX wieku, lecz tak naprawdę już wcześniej towarzyszyła ludzkości.
Miś to również słynny bohater wielu bajek dla dzieci. Każdy z nas pamięta Misia-Pysia, Misia Uszatka, Colargola, Paddingtona, Misia Yogi i Misia Jasia Fasoli ? Wszyscy wiemy, że najsławniejszym Misiem jest Kubuś Puchatek, a najbardziej waleczne Misie to niedźwiadki z bajki “Gumisie”. Natomiast najbardziej znanym Misiem- Niedźwiedziem w Polsce jest kapral Wojtek- żołnierz 22 kompanii zaopatrywania artylerii w II Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. Warto zapoznać się z historią kpr. Wojtka ?
Przyjemne skojarzenia z Misiem sugerują, że niedźwiedź to miłe i sympatyczne zwierzę, lecz to tylko stereotyp- zawsze podczas pobytu w lesie miejmy na uwadze, że niedźwiedź to nie Miś ?
Święto Misia upłynęło przy wspólnej zabawie. Dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjno- animacyjnych przygotowanych przez p. Marzenę Wojewoda, dzięki którym poznały historię pluszowej zabawki, zapoznały się z wierszem Czesława Janczarskiego pt. “Naprawimy Misia”. Ważnym punktem zorganizowanych zajęć były również ćwiczenia ruchowe, którym towarzyszyły piosenki takie jak: “Stary Niedźwiedź”, “Jadą, jadą Misie”, “Ty i ja”. Na zakończenie dzieci złożyły życzenia oraz przyrzeczenia swoim Misiom, a jako dowód zaangażowania w wyjątkowe święto- otrzymały dyplom Przyjaciół Pluszowego Misia ?
Back to top