– Święto papieru – warsztaty

W ostatni weekend lipca obchodzimy Święto Papieru- jest to święto polskie od 2001r.

Czy wiecie skąd się bierze papier? Kto i gdzie wymyślił papier czerpany, co oznacza jego nazwa, jakimi drogami technika ta dotarła do Europy i kto zajmował się produkcją? Czy w domowych warunkach można samodzielnie uczerpać kartkę papieru i co zrobić, by nadać jej wyjątkowy charakter? Na wszystkie te pytania dzieci odpowiedź  znalazły na warsztatach pt. ?Święto Papieru? 26 lipca w bibliotece w Warze.

Krok po kroku poznały także cały proces ? od tworzenia papierowej zawiesiny do powstania arkusza papieru. Pod okiem bibliotekarek poznały tradycyjną technikę czerpania papieru i samodzielnie wykonały dekoracyjne kartki. Ponadto miały możliwość stworzenia swojej pierwszej książki oraz wykonania wiatraczków i dekoracyjnych ptaszków z papieru.

Celem warsztatów jest zwiększanie wiedzy na temat papieru, jego  historii i znaczenia dla ludzkości na przestrzeni lat.