W sobotę 31 października odbyły się pierwsze warsztaty zielarskie w ramach oddolnej inicjatywy pn. “Karpackie Ziółka”. Jest to zadanie realizowane w ramach projektu Karpackie Inicjatywy Lokalne.
Na wstępie uczestnicy warsztatów wzięli udział w wykładzie, który miał na celu przekazanie podstawowej wiedzy z obszaru zielarstwa. Chwilę później każdy uczestnik miał okazję zaangażować się w ćwiczenia praktyczne, których celem było przygotowanie kremów oraz maści wpływających pozytywnie na nasze organizmy w sezonie jesienno- zimowym.
Bardzo ważnym etapem ćwiczeń było przygotowanie bazy tłuszczowej ze smalcu wieprzowego oraz zebranej żywicy, a także fazy wodnej, którą stanowił wywar z płatków dzikiej róży. Przygotowane składniki bazowe pozwoliły wszystkim uczestnikom na późniejsze stworzenie balsamu ochronno- nawilżającego oraz maści rozgrzewającej, do czego wykorzystane zostały również pochodne produkty z ziół.
Natomiast już w najbliższą sobotę 6 listopada o godzinie 16:00 w Domu Strażaka w Warze odbędą się drugie warsztaty zielarskie. Tym razem uczestnicy poznają zasady tworzenia octów ziołowych oraz maceratów ziołowych na octach. Wspólnie odpowiemy sobie na pytanie “Ocet, po co nam- do czego służy, jak przygotować, jakich ziół używać?”. Omówione zostanie również zastosowanie octu w kosmetyce oraz kuracjach ziołowych.
Każdy uczestnik będzie miał okazję przygotować “świąteczny ocet łasucha”, w postaci maceratu ziołowego na occie- przynoszący ukojenie podczas zgagi, niestrawności i przejedzenia. To nie wszystko- przygotujemy płyn do kąpieli na bazie octu oraz tonik różany do pielęgnacji skóry (w zależności od rodzaju cery wraz z konsultacją osobistą dla uczestników).
Warsztaty są bezpłatne, a organizatorzy zapewniają potrzebne produkty dla wszystkich uczestników. Ilość miejsc ograniczona- zapisy i szczegółowe informacje: Adrian Skubisz, tel. 796442970
Patronat Honorowy nad cyklem warsztatów w ramach inicjatywy “Karpackie Ziółka” odwołującej się do idei Szlaku Kultury Wołoskiej, objął Wójt Gminy Nozdrzec Stanisław Żelaznowski.
Karpacka inicjatywa lokalna współfinansowane ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021- 2030, za pośrednictwem Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia “Pro Carpathia”.