– Wernisaż Zdzisława Kudły

AKTUALNOŚCI
W Szkole Podstawowej Nr 1 w Wesołej 17 maja odbył się wernisaż wystawy Zdzisława Kudły, reżysera i byłego dyrektora Studia Filmów Rysunkowych.
Jest to pierwsza wystawa malarstwa w rodzinnej miejscowości artysty znanego dotąd głównie z twórczości filmowej – animacji dla dzieci      i dorosłych.
Uroczystego otwarcia niepowtarzalnej ekspozycji dokonała Edyta Serwatka – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nozdrzcu. Następnie głos zabrał sam artysta, który opowiadał zebranym gościom o swojej twórczości i dziełach. Uatrakcyjnieniem wystawy była część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły oraz wiersz napisany z tej okazji przez lokalnego poetę Pana Władysława Pytlaka. Podczas wernisażu odbyło się również uroczyste wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród laureatom konkursu plastycznego na komiks pt. „Przygody Bolka i Lolka w Wesołej”, którego jurorem był sam Pan Zdzisław. Wśród licznie zaproszonych gości byli mi.in: Aneta Figiel- Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Piotra Uruskiego, Andrzej Wrona -Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Adama Śnieżka, Wójt Gminy Nozdrzec Stanisław Żelaznowski, Przewodniczący Rady Gminy Nozdrzec Adrian Skubisz, Radni Gminy Nozdrzec, Magdalena Kątnik – Kowalska Dyrektor Domu Kultury w Żołyni, Agnieszka Adamska Dyrektor Muzeum Regionalnego im. Adama Fastnachta w Brzozowie, Katarzyna Dyrda-Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy im. Anny w Izdebkach, delegacja z Liceum Ogólnokształcącego z Dynowa, koledzy z klasy, tłumnie zgromadzona rodzina oraz mieszkańcy.
Artystę oraz licznie zabranych gości powitał Wójt Gminy Nozdrze Stanisław Żelaznowski podkreślając wyjątkowość wydarzenia. W imieniu Posła Piotra Uruskiego Dyrektor Biura odczytała list gratulacyjny oraz wręczyła kwiaty artyście.
Na zakończenie Wójt Gminy Nozdrzec Stanisław Żelaznowski, Przewodniczący Rady Gminy Nozdrzec Adrian Skubisz, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Edyta Serwatka oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wesołej Józef Gratkowski wręczyli kwiaty i pamiątkowy grawerton jako dowód uznania za dotychczasową działalność oraz edukację artystyczną wszystkich pokoleń.
Wystawę udało się zorganizować dzięki nawiązanej współpracy z Panią Magdaleną Kątnik – Kowalską dyrektor żołyńskiego domu kultury, która poszukując członków rodziny słynnych rzeźbiarzy Dąbrowskich powiązała więzy rodzinne ze Zdzisławem Kudłą.
Wernisaż oraz wystawa w rodzinnej Wesołej to pokłon przed wybitnym artystą, który przez wiele lat w rodzinnych stronach został zapomniany.
Przypominamy, że wystawa jest dostępna do końca maja od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 – 16.00. W niedługim czasie obszerniejsza relacja z wydarzenia oraz film promocyjny.
Fot. D.Gąsecki
Back to top