– “Wrzeciono” – I miejsce dla Józefa Cupaka

AKTUALNOŚCI

Już po raz dwudziesty czwarty w Nowej Sarzynie spotykają się poeci – uczestnicy Międzynarodowych Spotkań Poetów “Wrzeciono”. Początkowo był to konkurs poezji ludowej,  o znaczeniu regionalnym. Stopniowo ranga konkursu rosła, zataczając coraz szersze kręgi. Swoje wiersze nadsyłali poeci z coraz bardziej odległych miejsc w Polsce, wreszcie zaczęli się zgłaszać również poeci z poza granic Polski. I takim to sposobem “wrzecionowe” spotkania urosły do imprezy    o charakterze międzynarodowym. Zyskały rozgłos, popularność, wrosły                  w tradycję Nowej Sarzyny, wyraźnie zaznaczyły jej miejsce na kulturalnej mapie Polski. A wszystko za sprawą coraz bardziej aktywnego Stowarzyszenia Folklorystycznego “Majdaniarze” w Nowej Sarzynie i jej prezesa – Romana Kostyry, “człowieka – orkiestry” w przenośni i dosłownie, ponieważ Roman jest również założycielem i liderem kapeli, w której pełni rolę kontrabasisty oraz wokalisty.

Do tegorocznej edycji “Wrzeciona” wpłynęło 301 zestawów wierszy nadesłanych z wszystkich regionów Polski oraz Litwy, Łotwy, Estonii, Kazachstanu, Włoch, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Białorusi, Szwecji, Niemiec, Rosji, Słowacji, Islandii    i Grecji. Oceny i ustalenia lokat podjęło się jury w składzie: Kazimierz Linda (przewodniczący), Roman Kostyra, Hubert Kołtun, Anna Głuszek-Cebula i Jadwiga Zapart (członkowie).

Jury przyznało trzy nagrody główne (I:III), 7 wyróżnień oraz 7 wyróżnień honorowych. Dodatkowo Stowarzyszenie Folklorystyczne “Majdaniarze” przyznało trzy nagrody specjalne, a współpracujące z “Majdaniarzami’ od lat Stowarzyszenie Literackie “Witryna” w Stalowej Woli ustanowiło nagrodę dla najmłodszego uczestnika  tegorocznej edycji “Spotkań”.

Kazimierz Linda

 

Back to top