– Narodowe czytanie ” Quo Vadis”

AKTUALNOŚCI

Rok 2016 ustanowiony został rokiem Henryka Sienkiewicza. Przypada wówczas 170 rocznica urodzin i 100 rocznica śmierci pisarza. Nie dziwi więc wybór ” Quo Vadis” jako lektury do Narodowego Czytania. Organizowana od pięciu lat akcja ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz zapoznanie Polaków z największymi dziełami literatury narodowej. W poprzednich latach czytano: ” Pana Tadeusza”, utwory Fredry, “Trylogię” H. Sienkiewicza oraz ” Lalkę” B. Prusa. W tym roku internauci wybrali ” Quo Vadis” do Narodowego Czytania. W całej Polsce rozbrzmiewały fragmenty tej powieści.
Zespół Szkół w Warze również przyłączył się do tej akcji. Narodowe Czytanie odbyło się w naszej szkole po raz drugi. Podobnie jak w ubiegłym roku do organizacji imprezy włączyły się panie Danuta Kusińska i Beata Piskorek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Warze oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nozdrzcu – pan Eugeniusz Kwolek. 15 września 2016r. nauczyciele i uczniowie ZS w Warze czytali ” Quo Vadis”. Miejscem wspólnej lektury był plac przed pomnikiem Patrona Szkoły – św. Jana Pawła II.
Na początku uroczystości Dyrektor ZS – pan Aleksander Fil odczytał list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który wraz z żoną patronuje Narodowemu Czytaniu. Było to doskonałe wprowadzenie do powieści i zachęcenie do zachwycenia się uczciwością Ligii, przeżycia duchowej przemiany Marka Winicjusza oraz towarzyszenia Ursusowi w jego zwycięskiej walce na rzymskiej arenie. Później fragmenty książki czytali nauczyciele: Elżbieta Naleśnik i Wojciech Tarnawski, uczniowie: Weronika Duda, Sebastian Cupak, Joanna Duda, Karol Bobola, Kacper Telesz, Justyna Telesz, Miłosz Wawczak, Dominik Zubka, Andżelika Adamska, Małgorzata Salwiak, Diana Szpiech, Klaudia Kłak i Kamil Bobola oraz kleryk Grzegorz Rybczak. Wszyscy z dużym zainteresowaniem i w skupieniu słuchali o losach Nerona i pierwszych chrześcijan. Spotkanie zakończyło wręczenie  uczestnikom pamiątkowych dyplomów. Pani Danuta Kusińska przekazała na ręce Dyrektora szkoły dwa egzemplarze ” Quo Vadis”. Organizatorom, nauczycielom i uczniom, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie serdecznie dziękujemy.

” Quo Vadis” w ZS w Warze

Back to top