– Półmetek realizacji projektu “EtnoGmina- Warsztaty Pisania Ikon”

AKTUALNOŚCI
Za nami półmetek warsztatów w ramach zadania pn. "EtnoGmina- Warsztaty Pisania Ikon". Projekt dofinansowany jest z budżetu Województwa Podkarpackiego oraz budżetu gm. Nozdrzec. Uczestnicy warsztatów dotychczas wzięli udział w dwóch spotkaniach warsztatowych, w trakcie których poza zdobywaniem wiedzy teoretycznej na temat ikon, wzięli udział również w zajęciach praktycznych. Pisanie ikon zaczęło się od rysowania obrysu postaci na desce. Przez następnych kilkanaście godzin beneficjenci zadania pracowali nad podkładem z żółtka i pigmentu, nakładaniem żywicy, szlifowaniem, złoceniem oraz klejeniem. Po wyschnięciu prac, na kolejnym spotkaniu, zajęto się najważniejszym elementem pisania ikon, czyli podkładem pod części cielesne pisanych postaci, tzw. sankir. Etap ten polega na nałożeniu wielu warstw farby. Kolory nakłada się stopniowo od najciemniejszego do najjaśniejszego, a wykonywana twarz wyłania się z ciemności i przechodzi w światłość, co nawiązuje do przemiennej natury ludzkiej oraz oczyszczenia z grzechów. Równie czasochłonne jest nakładanie koloru na szaty. W celu uzyskania jednolitej powierzchni konieczne jest nałożenie wielu warstw farby. Przez pozostałą część warsztatów pracowano nad cieniowaniem elementów ciała, położeniem mieszaniny ochry z pigmentami aby wyłonił się wyrazisty zarys twarzy, nakładaniem światła oraz malowaniem oczu, ust oraz ramki. Bardzo ważnym elementem na wszystkich etapach pisania ikon jest farba, która powstaje z sproszkowanych pigmentów pochodzenia ziemnego lub mineralnego oraz mieszanki żółtka kurzego jaja i wody. Następne warsztaty odbędą się zgodnie z harmonogramem: 6-7 listopada br. Dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego oraz Gminy Nozdrzec.

Za nami półmetek warsztatów w ramach zadania pn. “EtnoGmina- Warsztaty Pisania Ikon”. Projekt dofinansowany jest z budżetu Województwa Podkarpackiego oraz budżetu gm. Nozdrzec.

Uczestnicy warsztatów dotychczas wzięli udział w dwóch spotkaniach warsztatowych, w trakcie których poza zdobywaniem wiedzy teoretycznej na temat ikon, wzięli udział również w zajęciach praktycznych.

Pisanie ikon zaczęło się od rysowania obrysu postaci na desce. Przez następnych kilkanaście godzin beneficjenci zadania pracowali nad podkładem z żółtka i pigmentu, nakładaniem żywicy, szlifowaniem, złoceniem oraz klejeniem. Po wyschnięciu prac, na kolejnym spotkaniu, zajęto się najważniejszym elementem pisania ikon, czyli podkładem pod części cielesne pisanych postaci, tzw. sankir. Etap ten polega na nałożeniu wielu warstw farby. Kolory nakłada się stopniowo od najciemniejszego do najjaśniejszego, a wykonywana twarz wyłania się z ciemności i przechodzi w światłość, co nawiązuje do przemiennej natury ludzkiej oraz oczyszczenia z grzechów. Równie czasochłonne jest nakładanie koloru na szaty. W celu uzyskania jednolitej powierzchni konieczne jest nałożenie wielu warstw farby. Przez pozostałą część warsztatów pracowano nad cieniowaniem elementów ciała, położeniem mieszaniny ochry z pigmentami aby wyłonił się wyrazisty zarys twarzy, nakładaniem światła oraz malowaniem oczu, ust oraz ramki. Bardzo ważnym elementem na wszystkich etapach pisania ikon jest farba, która powstaje z sproszkowanych pigmentów pochodzenia ziemnego lub mineralnego oraz mieszanki żółtka kurzego jaja i wody.

Następne warsztaty odbędą się zgodnie z harmonogramem: 6-7 listopada br.

Dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego oraz Gminy Nozdrzec.

 

Back to top