– Kapela Warzanie

AKTUALNOŚCI

 

 

W 1976 roku Julian Duda (ojciec Jana Dudy) zainspirowany prośbą ówczesnego naczelnika gminy, zaprosił do współpracy grających na weselach i zabawach muzykantów, w zdecydowanej większości mieszkańców Wary. Jako “Warzanie”zadebiutowali w Wojewódzkim Domu Kultury w Krośnie prezentując kulturę gminy Nozdrzec.

Byli to: Julian Duda, kierownik – klarnet, Franciszek Kłak – śpiew i skrzypce, Edward Chromiak- skrzypce, Kazimierz Serwatka – klarnet, Józef Blama – basy,  Józef Szerszeń -skrzypce , Jan Duda- basy.

Niezwykle barwny, gawędziarki styl prezentacji utworów w wykonaniu Juliana Dudy, wysoki poziom i atrakcyjny repertuar spowodowały, że kapela występowała na imprezach okolicznościowych, przeglądach i zjazdach kapel na terenie całego ówczesnego województwa krośnieńskiego. W latach osiemdziesiątych “Warzanie” towarzyszyli zespołowi pieśni i tańca działającemu przy zakładzie “Fermstal” w Dynowie.

Na przestrzeni lat zmieniał się skład osobowy kapeli.

“Młodzi Warzanie”  obecnie  już “Warzanie” pod kierownictwem (od 1998 r.) Jan Dudy – to wnukowie założyciela; Łukasz Czernich -I klarnet, Marcin Czernich – II klarnet, Robert Duda – II skrzypce, Zbigniew Duda – cymbały, Maciej Duda – basy i skrzypce sekund oraz Andrzej Kłak – I skrzypce i Jacek Bulanda -akordeon ” zaprzyjaźniony muzykant”.  Pod tą nazwą od 1996 r. występowali u boku i w strojach “starej” kapeli Warzanie. Od roku 2012 w kapeli gra Karolina Potoczna -skrzypce.

Dorobek kapeli jest imponujący. Najważniejsze wydarzenia to:

– dwukrotne II miejsce  i dwukrotne wyróżnienie na festiwalu Bukowskie Prezentacje Folkloru Młodych,

– I miejsce, dwa razy II oraz wyróżnienia w konkursowych przesłuchaniach Ludowych Prezentacji Artystycznych KROPA w kat. “Duży ”     ” Mały”,

– trzykrotny udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych

w Kazimierzu, (w latach 1997 i 1998 laureat konkursu “Duży ” “Mały”),

– nagrania dla Polskiego Radia Lublin, I programu Polskiego radia oraz TVP 1, TVP 2, TVP Polonia ? podczas występów w Kazimierzu,

– od 1998 r. udział w Plebiscycie Kapel Polskiego Radia Rzeszów (dwukrotnie II miejsce).

W roku 2004 “Warzanie’ towarzyszyli delegacji powiatu brzozowskiego na Opolszczyznę z podziękowaniem za pomoc powodzianom. “Warzanie” wspólnie z zespołem śpiewaczym “Kombornia” reprezentowali Podkarpacie na Prezydenckich Dożynkach Centralnych w Spale, gdzie jako grupa wieńcowa uzyskali najwyższą ocenę. Wspólnie z “Kombornią” zajęli pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Święcie Chleba w Mińsku Mazowieckim oraz uczestniczyli w Ogólnopolskim Festiwalu Tradycyjnego Tańca Ludowego w Trzcianie. Kapela występowała również na Słowacji, Węgrzech i na Ukrainie. W 2007 roku Lokalna Grupa Działania “Ziemia Brzozowska” realizowała projekt  “Spotkania z folklorem”. W jego ramach Jan Duda prowadził warsztaty gry na instrumentach ludowych. W swoim repertuarze kapela wykonuje: polki, oberki, walczyki, tramelki, piosenki biesiadne. Oprócz występów konkursowych uczestniczy w imprezach okolicznościowych organizowanych przez gminę (np. złote gody), uroczystościach religijnych, szkolnych a nawet weselnych.

Back to top