– Danuta Czaja

AKTUALNOŚCI

Danuta Czaja urodzona w 1952 r. w Przysietnicy, ale od najmłodszych lat zamieszkiwała z rodziną w Obornikach Śląskich. Losy rodzinne po wielu latach skierowały ponownie jej kroki na Podkarpacie do miejscowości Izdebki-Rudawiec. Po przejściu na emeryturę swój wolny czas poświęca rodzinie i sprawom społecznym. Od 2003 roku pełni funkcję Przewodniczącej Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich, od 2006r. sprawuje funkcję Radnej Gminy Nozdrzec, a od 2010r. jest przewodniczącą Komisji Rewizyjnej i wieloletnim członkiem OSP w Rudawcu.

Jest autorką wielu artykułów, które ukazywały się w Gazecie Powiatowej, ich tematem były sprawy bieżące Rudawca, wydarzenia w Stowarzyszeniu i OSP. W podziękowaniu za współpracę otrzymała list gratulacyjny podczas uroczystości 5-lecia Gazety Powiatowej. W 2009 r. została uhonorowana tytułem “Miss Kreatywności” na Podkarpackich Targach Usług w Kołaczycach. Za całokształt swojej działalności odebrała tytuł “Zasłużony dla Gminy Nozdrzec”. Od wielu lat pisze wiersze, które oscylują wokół tematyki związanej z regionem, wychwalają piękno, opisują codzienne życie, obrzędy, przez co sławi bogactwo kulturowe, unikalną przyrodę i zabytki kultury materialnej. Jej wiersze publikowane były na stronie internetowej Gminy Nozdrzec w “Kąciku z wierszem”.

W 2012r. wydała tomik wierszy “W serca ciszy”, który jest zbiorem wierszy odnalezionych w szufladach, zapiski z rożnego okresu czasu pisane  rymem. W 2014r. wydała kolejny tomik pt. “Gdzie schylona malwy głowa”, wiersze dla ludzi wrażliwych, poszukujących piękna, dla miłośników “słowa”, dla tych którzy zastanawiają się nad sensem naszego tu i teraz. Trzeci tomik wierszy pt. “Gdy słońce zachodzi” ukazał się w 2015r. przedstawiający własne przeżycia i doznania poetki, które są swoistym spojrzeniem na problemy ludzkiej egzystencji i liryką refleksyjną. Tomik zawiera wiele bolesnych wspomnień poświęconych polskiej historii, są wiersze o katastrofie smoleńskiej, o tragedii w Katyniu, Miednoje, Charkowie. Kolejny tomik wierszy “Jesienne realia” wydany w 2017r. to splot poezji wiązanej o tematyce jesiennej, jesieni życia, przemijaniu, nadziei, zrozumieniu i miłości, tematów tabu i życiowej dojrzałości autorki opisuje pory roku w bajecznych kolorach, które sprawiają wrażenie oglądania żywego obrazu. To wiersze nad którymi warto się zamyślić, zagłębić i uznać, że każdy z nich to proza życia każdego z nas. W 2017r. na prośbę dzieci wydała tomik wierszy pt. “Mała Nowinka” –  książeczka z której płynie morał i nauka.

         Autorka podkreśla, że tomiki zostały wydane dzięki pomocy i zaangażowaniu wielu życzliwych ludzi, za co składa podziękowania, jak również rodzinie za cierpliwość i wsparcie, a miłośników poezji zachęca  do czytania

Back to top