– Zakup strojów ludowych dla Młodzieżowego Zespołu Tańca Izdebczanka

Mamy okazję przedstawić kolejne zadanie jakie jest realizowane przez naszą instytucje kultury, na podstawie uzyskanego dofinansowania     w ramach programu EtnoPolska. Edycja 2022 ?

W ramach projektu zakupionych zostanie łącznie 16 kompletów strojów ludowych w stylu rzeszowskim, co pozwoli na ożywienie oraz popularyzację zanikającej w naszym regionie dziedziny tańca ludowego. Jest to jeden z wielu projektów, którego celem jest interwencja    w obszarze dziedzictwa kulturowego naszych przodków.
Ostatnio, w Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej Polski z Oddziałem Przedszkolnym w Izdebkach, dokonane zostały pomiary młodych członków zespołu. Wybrana została kolorystyka oraz materiał na stroje. Komplety strojów składają się z następujących elementów:
1. STRÓJ RZESZOWSKI MĘSKI:
– kamizelka sukienna zdobiona ręcznie wykonanymi chwostami i haftem na kieszeniach guziki metalowe,
– spodnie sukienne (haft ręczny),
– koszula z haftem ręcznym,
– kapelusz filcowy,
– pas skórzany,
– buty skórzane.
2. STRÓJ RZESZOWSKI DAMSKI:
– gorset aksamitny bogato haftowany ręcznie koralikami i zdobiony cekinami,
– spódnica zdobiona pasmanterią,
– koszula (haft ręczny),
– fartuszek haftowany (haft ręczny),
– halka z falbanami,
– korale potrójne,
– kwiaty do włosów,
– buty skórzane.
Za wykonanie strojów odpowiada firma INA- pracownia strojów ludowych z siedzibą w Rzeszowie. Materiały, tkaniny oraz sam krój konsultowane są z etnografami, dzięki czemu mamy pewność, że są maksymalnie zbliżone do oryginałów.