– Kultura Na Widoku

AKTUALNOŚCI

Gdziekolwiek jesteś. Kiedykolwiek chcesz.

Kultura jest z Tobą

 

To już trzecia edycja! 2 września 2016 roku po raz kolejny oddaliśmy w Wasze ręce Kulturę Na Widoku. Jako Fundacja prowadząca działania edukacyjne w zakresie legalnych źródeł kultury, często słyszymy: “Oglądałbym filmy z legalnych źródeł, gdyby były dostępne i gdybym wiedział, gdzie ich szukać.” Ale ten argument stracił już na aktualności, bo od trzech lat Kultura jest Na Widoku. A w tym roku dodatkowo oferuje jeszcze więcej utworów i lokalizacji, z których można je pobrać i z nich korzystać – gdziekolwiek, kiedykolwiek. 

CO OZNACZA KULTURA NA WIDOKU?

  • multimedialny projekt Fundacji Legalna Kultura. Skierowany jest do wszystkich, dla których kultura jest ważna, i do tych, którzy dopiero będą ją odkrywać,

  • portal, który daje możliwość pobierania na smartfony i inne urządzenia mobilne utworów z różnych dziedzin sztuki i rozrywki.

  • zasoby z legalnych źródeł ? łącznie ponad 1100 treści multimedialnych (muzyka, filmy, książki, gry, wirtualne spacery po muzeach świata), po które możesz sięgnąć w każdej chwili – w parku na ławce, w domowym fotelu, w kawiarni, samochodzie, na plaży,

  • a także instalacje ? uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych. 

 

W tym roku pojawiły się także citylighty na przystankach komunikacji miejskiej. Do dyspozycji użytkowników są tysiące plakatów w szkołach, bibliotekach i urzędach w niewielkich miejscowościach na terenie całej Polski, które często mają ograniczony dostęp do kultury. Z instalacji, citylightów, plakatów i strony internetowej można pobrać ponad 1100 utworów – filmów, utworów muzycznych, książek i gier z legalnych źródeł. W tym roku nowością są wirtualne spacery po muzeach świata. Projekt wpisuje się również w promocję czytelnictwa, podkreślając wagę literatury w naszym życiu kulturalnym.

W spotach promujących tegoroczną edycję Kultury Na Widoku wzięły udział wybitne osobowości artystyczne, Ambasadorzy i Przyjaciele Legalnej Kultury ? Zbigniew Wodecki, Danuta Stenka, Joanna Jabłczyńska oraz Arek Jakubik. Głosu psu Mecenasowi użyczył Jarosław Boberek.

Dziękujemy serdecznie wszystkim twórcom zaangażowanym w tegoroczną kampanię Kultury Na Widoku.

 

Sercem projektu jest strona internetowa. Niezależnie od preferencji i miejsca zamieszkania ? ponad wszelkimi barierami ? miliony odbiorców mogą korzystać z bogatej oferty kulturalnej, ponieważ wszystkie utwory są dostępne również na www.kulturanawidoku.pl

Twórcą grafiki na plakaty, citylighty i instalacje tegorocznej edycji Kultury Na Widoku jest Prof. Piotr Welk, prowadzący Pracownię Multimediów w Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie.

 

DLACZEGO WARTO UCZESTNICZYĆ W PROJEKCIE?

Kultura Na Widoku to powszechny dostęp do ponad 1100 utworów z 30 legalnych źródeł, które biorą aktywny udział w projekcie. Można je pobierać łatwo, wygodnie i szybko ? wystarczy smartfon czy notebook i kultura jest na wyciągnięcie ręki. To oferta dla każdego, różnorodna i bezpłatna lub po preferencyjnych cenach ? cena najdroższych utworów nie przekracza 10 zł (oprócz gier). Wbrew panującym powszechnie opiniom kultura w sieci nie musi być droga.

 

GDZIE KULTURA JEST NA WIDOKU?

Citylighty na 600 przystankach komunikacji miejskiej w całej Polsce (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Wrocław, Trójmiasto, Górnośląski Okręg Przemysłowy)

Citylighty na wyższych uczelniach (od października)

> 20.000 plakatów w urzędach, szkołach i bibliotekach w niewielkich miejscowościach

> Instalacje w przestrzeni publicznej w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu oraz na Festiwalu Filmowym w Gdyni

 

KIEDY KULTURA JEST NA WIDOKU?

Wystartowaliśmy 2 września 2016!

Codziennie przez pięć tygodni ? aż do 8 października 2016.

Kultura w zasięgu ręki, wszystko do Twojej dyspozycji.

 

IDEA PROJEKTU

Kultura Na Widoku ma na celu promowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i wyrabianie nawyku korzystania z jej legalnych źródeł. Jest skierowana do wszystkich, niezależnie od wieku ? bo nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, żeby spotkać się z kulturą.

Bardzo podoba mi się to, że kultura z legalnych źródeł wyszła odbiorcy na spotkanie. Stanęła na trotuarze i czeka na niego. To jest fantastyczna idea! ? mówi Danuta Stenka.

Fundacja Legalna Kultura za pomocą tego projektu pokazuje w praktyce, że kultura pochodząca
z legalnych źródeł jest dostępna, jest na widoku i na wyciągnięcie ręki.

Kultura Na Widoku jest dla wszystkich. Dla każdego. Dla Ciebie.

Również dla tych, którzy na co dzień mają utrudniony dostęp do kultury.

 

UTWORY W KULTURZE NA WIDOKU 

W trzeciej edycji Kultury Na Widoku znalazły się ? tak jak w poprzednich latach ? filmy, muzyka, książki oraz gry. Z muzycznych nowości możemy zaproponować płytę 1976: A Space Odyssey Zbigniewa Wodeckiego z Mitch & Mitch, Annoyance and Disappointment Dawida Podsiadły i ścieżkę dźwiękową z ostatniego sezonu Gry o tron. Wielbiciele dobrego kina mogą obejrzeć m.in. Pokój Lenny’ego Abrahamsona i Małego Księcia Marka Osborne’a. Na wirtualnej półce Kultury Na Widoku nie zabrakło bestsellerowej powieści Dziewczyna z pociągu autorstwa Pauli Hawkins. Amatorzy gier komputerowych mogą pobrać z legalnego źródła m.in. This War of Mine.

Łącznie na regałach, plakatach, citylightach i stronie internetowej Kultury Na Widoku możecie znaleźć w tym roku 275 filmów i spektakle teatralne, 257 albumów muzycznych, 386 książek, 43 gry komputerowe oraz 97 wirtualnych spacerów po najciekawszych muzeach i galeriach świata.

 

W roku Krzysztofa Kieślowskiego przygotowaliśmy specjalną kolekcję dla fanów tego wybitnego artysty i dla tych wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z jego twórczością. Znalazło się w niej 16 filmów, m.in. Przypadek, Amator i trylogia Trzy kolory, oraz albumy z muzyką filmową.

Wiele propozycji utworów dostępnych w ramach tegorocznej edycji Kultury Na Widoku opartych zostało na idei przybliżenia odbiorcom adaptacji wybitnych dzieł sztuki. Liczne filmy i utwory muzyczne nawiązują do książkowych pierwowzorów, na przykład ekranizacje Imienia róży, Łowców Głów, Mikołajka oraz Burzy. Chcemy w ten sposób zaakcentować znaczenie kultury literackiej i promować poprzez nasz projekt czytelnictwo w Polsce.

 

MUZEUM NA REGALE?

Wszystko jest możliwe, kiedy masz Kulturę Na Widoku 

Chcesz pójść na wystawę do National Gallery w Londynie, ale bilet lotniczy jest za drogi i nie masz czasu na tak długą podróż? Teraz możesz to zrobić. Dzięki multimedialnemu projektowi Kultura Na Widoku w dowolnym czasie i miejscu zwiedzisz muzea i galerie całego świata. MOMA, Galeria Uffizi i Ermitaż stoją przed Tobą otworem. Największe muzeum świata czeka na Ciebie. Znajdź regał lub plakat z logo naszego projektu i… wejdź do środka. Nie stoisz w kolejkach, nie płacisz za bilet, po prostu oglądasz i cieszysz się kulturą.

Nigdy wcześniej tak wielu ludzi nie mogło tak szybko i tak łatwo zobaczyć tak wielu dzieł sztuki z tak bliska.

W tym roku na instalacjach, citylightach, plakatach i stronie internetowej Kultury Na Widoku czeka na Was nowa propozycja. Oprócz muzyki, filmów, gier i książek znajdziecie również linki do najsłynniejszych muzeów i galerii całego świata. Możecie zwiedzić miejsca, o których zawsze marzyliście, i poznać nowe, o których wcześniej nie słyszeliście. Nie musicie szukać ich w Internecie, dzięki Kulturze Na Widoku dotrzecie do nich szybciej. Dajemy dostęp do bogactwa legalnych zasobów umożliwiając milionom odbiorców kontakt z najwybitniejszymi dziełami artystów z całego świata. Idea cyfrowej kolekcji czyni sztukę powszechnie dostępną, demokratyczną i bliską ? na wyciągniecie ręki i Na Widoku. Cieszcie się nią razem z Legalną Kulturą.

 

Back to top